News

Miss Polonia wspiera projekt łaźni dla osób w kryzysie bezdomności w Łodzi

Dwa prysznice, trzy toalety i pralka (na razie jedna, choć niewykluczone, że niebawem pojawi się także druga) znajdują się m.in. w mobilnej łaźni dla osób dotkniętych bezdomnością, która stanęła przy al. Piłsudskiego 119 w Łodzi (tuż przy funkcjonującej w okresie zimowym Świetlicy dla Osób Bezdomnych). Łaźnia jest mobilna, ponieważ mieści się w dwóch zestawionych ze sobą i zaadaptowanych kontenerach o łącznej powierzchni blisko 30 mkw. To pierwszy tego typu obiekt w Łodzi.

Jego powstanie stało się możliwe dzięki wspólnej inicjatywie i wspólnemu działaniu kilku łódzkich firm, instytucji i organizacji: grupy „Zupa na Pietrynie”, OPG Property Professionals (którego CEO – Michał Styś – jest pomysłodawcą projektu OFF Piotrkowska Center), agencji IGO-ART (organizatora konkursu Miss Polonia), Karoliny Bielawskiej – Miss Polonia 2019, Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Pomysłodawcą powstania łaźni dla bezdomnych jest wspomniana grupa „Zupa na Pietrynie”, która w każdą niedzielę o godz. 16, na placu u zbiegu ul. Piotrkowskiej oraz ul. Stanisława Kostki, rozdaje posiłki potrzebującym. - W łaźni każda osoba dotknięta bezdomnością będzie mogła nieodpłatnie umyć się, a także uprać swoje ubrania lub też, w razie potrzeby, pozyskać całkowicie nową odzież, którą także będziemy rozdawać na miejscu – mówi Michał Bogusławski z grupy „Zupa na Pietrynie”.
– Taki obiekt był bardzo potrzebny w Łodzi już przed wybuchem pandemii koronawirusa, ale teraz jego uruchomienie jest jeszcze istotniejsze, ponieważ w skuteczny sposób może przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa wśród osób bez dachu nad głową.

Od ponad roku wolontariuszką „Zupy na Pietrynie”, która niezwykle aktywnie włącza się w różnego rodzaju projekty grupy, jest Karolina Bielawska, Miss Polonia 2019. O pomyśle opowiedziała agencji IGO-ART. - Bez chwili zastanowienia zdecydowaliśmy się wziąć udział w projekcie, gdyż często działamy społecznie i charytatywnie – mówi Jagoda Piątek-Włodarczyk, dyrektor konkursu Miss Polonia oraz właściciel agencji IGO-ART. - Jako organizator konkursu Miss Polonia jesteśmy inicjatorami wielu akcji jak np. #Koronazgłowy, wspieramy aktywnie różne fundacje, placówki pomocowe, kampanie społeczne i wiele inicjatyw. Misją laureatek Miss Polonia jest niesienie pomocy i szerzenie dobra. Idea, jaka nam przyświeca przy działaniach, to „Piękno z przesłaniem”.

Agencja IGO-ART pozyskała z kolei sponsora dla całego przedsięwzięcia, wieloletniego partnera, czyli firmę OPG Property Professionals. - Projekt bardzo szybko zyskał naszą akceptację – mówi Michał M. Styś, prezes zarządu OPG Property Professionals. - Jako firma o łódzkich korzeniach chętnie angażujemy się w pomoc dla najbardziej potrzebujących łodzian. Mamy nadzieję, że naszym wsparciem przy powstaniu łaźni pomożemy osobom najbiedniejszym, które chętnie i regularnie będą odwiedzać to miejsce. Jako OPG Property Professionals chcemy pomagać na wielu płaszczyznach.

W zorganizowaniu wszelkich niezbędnych formalności związanych z projektem pomógł Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi. Miasto Łódź przekaże również Towarzystwu Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi fundusze niezbędne na pokrycie wydatków związanych z mediami potrzebnymi do funkcjonowania łaźni. Rachunki za zużytą wodę oraz prąd w mobilnej łaźni – będzie płacić Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzące na zlecenie Miasta pobliską świetlicę. - We wszystkich schroniskach i noclegowniach funkcjonujących na terenie Łodzi znajdują się łazienki, z których osoby dotknięte bezdomnością mogą swobodnie korzystać - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora łódzkiego MOPS ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Ale nie wszyscy bezdomni chcą korzystać ze schronisk i noclegowni. Zależy nam, by także tym osobom zapewnić higieniczny sposób życia.

Mobilna łaźnia zacznie funkcjonować od poniedziałku 11 października. Chętni będą mogli skorzystać z niej od poniedziałku do piątku w godz. 10 - 16. Na ten moment łaźnia będzie działała przez sześć miesięcy, ale niewykluczone, że jeśli będzie cieszyć się sporym zainteresowaniem, czas jej funkcjonowania zostanie przedłużony. By skorzystać z łaźni trzeba się będzie wcześniej zapisać – będzie można zrobić to m.in. w miejscu funkcjonowania łaźni przy al. Piłsudskiego 119 (w godzinach jej otwarcia), podczas coniedzielnych spotkań grupy „Zupa na Pietrynie”, u łódzkich streetworkerów zajmujących się na co dzień specjalistyczną pomocą na rzecz osób dotkniętych bezdomnością, we wszystkich placówkach prowadzonych w Łodzi przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta, a także w Punkcie Pomocy Charytatywnej prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul.
Wólczańskiej 108. Każda osoba przychodząca do łaźni otrzyma czysty ręcznik, przybory toaletowe, a także środki do prania.

Łódzka, mobilna łaźnia dla bezdomnych, a także wszystkie inne działania charytatywne prowadzone przez Karolinę Bielawską, Miss Polonia 2019 zostaną zaprezentowane w ramach jubileuszowej, 70. Edycji wyborów Miss World 2021 w grudniu tego roku w Portoryko jako projekt „Beauty with a Purpose”.

fot. Magdalena Michalak

Casting

Dołącz do nas

Facebook

Dołącz do nas

Instagram

Dołącz do nas