Blog

Dotykam=Wygrywam

Jako kobieta, córka i po prostu człowiek, wierzę że wszyscy powinniśmy się wspierać. Natomiast jako Miss Polonia 2019 mam poczucie ogromnego obowiązku, ale i przywileju, aby wykorzystywać swój głos i rozpoznawalność do niesienia dobra. Kiedy otrzymałam tytuł, wiedziałam, że razem z nim przyszła szansa na dotarcie do wielu ludzi – a tym samym inspirowanie ich i świecenie przykładem. Dlatego angażuję się w akcje charytatywne, wspieram fundacje i – po prostu – staram się być dobrym człowiekiem. Wszyscy mamy głos, wszyscy mamy wpływ na innych i powinniśmy tych ważnych możliwości używać w odpowiedzialny sposób. Zawsze chciałam wywierać pozytywny wpływ na świat – nie wiedziałam tylko jak i gdzie zacząć. W okresie swojego panowania nauczyłam się, że pomoc nic nie kosztuje, ponieważ każdy z nas ma do zaoferowania coś, czego ktoś inny może potrzebować – choćby było to wysłuchanie drugiej osoby lub drobne gesty, które mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś życie. Dzięki temu zaczęłam myśleć o swoich możliwościach w zupełnie inny sposób.

Zostałam ambasadorką akcji „Dotykam=Wygrywam”. Wszyscy napotykamy w życiu na różne przeciwności, jednak dzięki wsparciu, ale i zrozumieniu, możemy je wspólnie pokonać. Nigdy sama nie doświadczyłam raka piersi – ani u siebie, ani w swojej rodzinie. Jednak dzięki zrozumieniu jak poważny jest to problem w Polsce, nie mogę pozostać obojętna na cierpienie osób dotkniętych tą chorobą. W naszym kraju to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Na tę chorobę rocznie zapada ok. 18 000 osób rocznie – z czego ponad 5 000 umiera. I choć nie jestem lekarzem, to mogę użyć swojego głosu, aby edukować i informować o tym problemie – dzięki temu, możemy zapobiegać, a nie leczyć. Pierwszym powodem wysokiej śmiertelności jest zbyt późna wykrywalność – wczesne rozpoznanie sprawia, że niemal 100% nowotworów piersi jest uleczalna. Specjaliści mówią, że najprostszą i najbardziej skuteczną metodą zapobiegania jest comiesięczne badanie własnych piersi przez kobiety. Niestety – zaledwie 2-3% kobiet robią to poprawnie i regularnie.

Głównym celem akcji „Dotykam=wygrywam” jest promowanie comiesięcznego samobadania i odpowiednie dobieranie biustonoszy. Kampania skupia się również na zbieraniu środków na działaności dobroczynne poprzez wspieranie stworzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz fundacji Wsparcie na Starcie. Jako ambasadorka i wolontariuszka namawiam do wyrobienia w sobie nawyku dbania o piersi, nauki, jak robić to dobrze oraz zrozumienia wagi tak prostych działań. Używam do tego między innymi swoich social mediów – publicznie wspieram akcję oraz pokazuję, że tak proste działania jak poznanie „topografii” swoich piersi mogą uratować życie. Pytana o akcję w wywiadach czy na eventach – na przykład podczas półfinału Miss Polonia – podkreślam, że należy zacząć badać swoje piersi już w młodym wieku: i dla bezpieczeństwa, i dla dobrego nawyku.

Jednym z elementów akcji „Dotykam=wygrywam” jest reCYCling wymyślony na potrzeby akcji. W m.in. sklepach z bielizną zbieramy używane biustonosze, a uzyskane z tego środki organizatorzy przekazują fundusze na działania charytatywne związane z rakiem piersi. Przez cały czas trwania akcji zebrano 96 699 biustonoszy – czyli prawie 6 ton! Łączymy w ten sposób pomoc kobietom, a także pomoc naszej plancie. Dzięki takiej przemyślanej akcji recyklingu tekstyliów działamy dwutorowo i dwutorowo pomagamy. Dzięki współpracy z firmami profesjonalnie zajmującymi się obróbką takich materiałów mamy pewność, że zostają w całości mądrze przetworzone – między innymi na ubrania dla osób potrzebujących. Jeśli same posiadacie biustonosze, które są w dobrym stanie, ale ich nie nosicie, sprawdźcie na stronie internetowej akcji, gdzie możecie je oddać, aby wesprzeć wiele słusznych idei jednym gestem.

Jestem ogromnie szczęśliwa i dumna, że mogę być częścią tak ważnego projektu. Wierzę, że wspólnie możemy więcej – a każdy z nas może dołączyć się do tej ważnej akcji na swój sposób. Ważne jest edukacja od podstaw, zdrowe nawyki i świadomość – one pomogą nam ustrzec się przed chorobą. Nawet tak drobne kroki mogą zapobiec tragedii. Nie wiem, do jak wielu osób dotrę, ale myślę, że zmieniając życie choć jednej, można zmienić świat. A zatem śmiało – już teraz prześlij ten tekst koleżance. Zapytaj ją, czy bada piersi. Sama zbadaj swoje. Wspólnie udajcie się do lekarza, jeśli macie jakieś wątpliwości. Ale, co najważniejsze, nie zwlekaj!

Casting

Dołącz do nas

Facebook

Dołącz do nas

Instagram

Dołącz do nas